تبلیغات
پل صراط

پل صراط
نماز جماعت پیروان من ، تجسم و نمایشی از صفوف فرشتگان است. پیامبر اکرم (ص) 
نویسنده سایت گیزمیز
تحلیل آمار سایت و وبلاگ
چن سالته؟
چقد به ارزش های دینی اعنقاد داری ؟صفحات جانبی

در مبحث « تاریخ مسجد در اسلام » پرسش اساسی این بوده است كه اولین مسجد ی كه پس از بعثت پیامبر (ص) بنا شده است كدام است ؟ آیا مسلمانان پیش از آنكه به مدینه هجرت كنند و مسجد قبا و مسجد النبی (ص(را بسازند ، مسجد دیگری را بنا نموده اند ؟ یا اینكه مسجد قبا اولین مسجدی است كه پس از هجرت پیامبر )ص (به مدینه در این شهر بنا گشته است ؟


                     

 

 در مبحث « تاریخ مسجد در اسلام » پرسش اساسی این بوده است كه اولین مسجد ی كه پس از بعثت پیامبر (ص) بنا شده است كدام  آیا مسلمانان پیش از آنكه به مدینه هجرت كنند و مسجد قبا و مسجد النبی (ص) را بسازند ، مسجددیگری را بنا نموده اند ؟ یا اینكه مسجد قبا اولین مسجدی است كه پس از هجرت پیامبر (ص) به مدینه در این شهر بنا گشته است ؟

 1- پیش از اینكه اسلام با تولد پیامبر (ص) تولد یابد دو مســجد مهم وجود داشت كه عبارت بود از : الف ) : مسجد الا قصی : كه به دست حضرت سلیمان (ع) ساخته شد و بوسیله دیگر پیامبران تعمیر و تجدید بنا شد . ب ) : مسجد الحرام : یادگار ابراهـــیم (ع) و اســماعیل (ع) بوده كه برخی آغاز ساخت آن را به حضرت آدم (ع) نسبت می دهندكه بوسیله ابراهیم (ع) و اسماعیل (ع) تجدید بنا گردید.

  2- آیا مسجد قبا اولین مسجدی است كه پس از هجرت پیامبر به مدینه در این شهر بنا شده است ؟ امروزه در مــــكه و اطـــراف آن مساجد كـــهن مثل مسجد خیف ، نمره ، كبش ، جن ، كوثر ، صفایح ، و مسجد البیعه نام برده می شود كه تاریخ بنای آنها روشن نیست ، اینها یادگاری از پــیامـــــبران پیشین است مثلا در مورد مـسجد خـیف در منی آمده است كه 700 یا هزار پـیامبر درآن نمازگزارده اند و زمان بنای آن روشن نیست . ( تصویر 3 و 4 و 5 و 6 ) مسجد قبا همچنین در مورد مسجد « النحر » یا مسجد « الكبش »كه در سرزمین منی قرار گرفته است در مورد نامگذاری آن گفته اند كه خداوند در این مكان گوسفندی را برای قربانی حضرت ابراهیم (ع) فرستاد یا برخی.از این مســاجد نیز جایگاه نماز پــیامبر (ص) ویا محل نزول بخشی ازآیه های قــرآن مجید و یا رویدادهایی همچون بیعت مسلمانان با پیامبر(ص) بوده است ، كه مســلمانان بعدها در این مكانها مسجد بنا نموده اند.

 3- برخی بر آنند كه اولین مسجدی كه پس از استقرار اسلام بناشده ،مسجد قباست 1 . اما این تنها گفته پاره ای مورخان چون ابن جوزی است ومورخان بزرگی چون طــبری و پیش از او سیره نویسانی چون هــشام و واقدی چنین چیزی نگفته اند . از برخی روایات نیز چنین بر می آیدكه شاید اولین مسجد در اسلام نباشد چنانكه امام صادق (ع) می فرماید :( خطاب به عقبه بن خالد) برای سركشی از مساجد اطراف مدینه ، از مسجد قبا شروع كن ، زیرا این مسجد اولین مسجد در منطقه است كه رســـول خدا (ص) در آن نـمازگزارده است .. . 2 ابن سعد در « الطبقات » از جایگاه نماز « مصعب و ابن زراره » كه برای آموزش قرآن و احكام دینی به مدینه از سوی پیــامبر(ص) اعزام شدند و در آنجا نماز جماعت با مردم می خواندند به عنوان مسجد یاد كرده است ، او از زنی به نام « نوار » آورده است كه پیش از ورود پیامبر(ص) به مدینه ،جایگاه كنونی مسجد النبی ، محل نـماز جمعه و جماعت مسلمانان بوده است . كه پـیـامبر(ص) پس از ورود به مدینه ساختمان آن را بنا نهاده اند 3 از شواهد چنین بر می آید كه تا سال سیزدهم بعثـت مـسلمانان از داشتن مسـجد اینــــچنین محروم بوده اند با این حال سمهودی 10 در « وفـا الوفاء » میگوید : مـسجد قـبا در حقیقت اولین مسجدی است كه پیامبر(ص) آشكارا در آن نماز جماعت برگزار نموده است ، و گر نه پیش از این مسجد نیز مساجد دیگری توسط مســلمانان ساخته شده بود ، او آنگاه به نقل از جـــابر می گوید : ما پیش از ورود پیامبر (ص) به مدینه مسجد می ساختیم و در آن نماز می گذاردیم .

  4- در سالهای آغاز بعثت به دلیل جو اختناق و شرایط سخت حاكم بر مـكه ، امكان تبلیغ علنی نبودپیــــامبر(ص)درخانه تبلیغ می كرد و با اســلام آوردن « ارقم بن ابو ارقم » خانه او به جایگاه آ موزش مســلمانان تبدیل شد  كه در كنــار كوه صــفا بود . ویا اینكه مسـجد الحرام و حجر اسماعـیل را برای تبلـیغ مشركان و بت پرستان كه برای تـجارت و عــبادت بت ها می آمدند محل تبلیغ پیـامبر(ص) بود .اولین كسیكه پس از رسول خدا (ص) در مـــكه بانگ قرآن سر داد عبدالله ابن مسعود بود كه ســوره الرحمن را در محل مقام ابراهیم خواند.

 5 - مسجد نبوی : در مدیــنه منوره قرار دارد و دومین مــكان مقدس مسلمانان جهان است كه در 24 درجه و 28 دقیقه و 5 ثانیه و 35 درجه از خطوط طولی كره زمین قرار دارد . و ارتفاع آن از سطح دریا 595 متر است.

 پیامبراكرم (ص) هنگام ورود به مدیـنه (یثرب ) فرمودند : راه شتر را باز كنید او خودمامورانتخاب مكان است . ازكنارخانه های بنی ساعده و بنی حارث و بنی عدی گذشته به محلهای فقیرنشین وارد شد . در زمینی ناهموار به نام « مربد » فرود آمد.

  زمینی كه متعلق به 2 یتیم به نامهای سهل و سهـیل بود ازقـیم آنان كه « اسامه اسعد بن زراره » نام داشت و حتی می خواست آن را مجـانی به پـیامبراسلام (ص) بدهد به 10 دینار خریداری نمود . و خود در منزل خـالد بن زید معروف به ایوب انصاری مسكن گزید زمین به دستور پیامبر(ص) مسطح ، قبرهای دوران جاهلـیت كاویده و استخوانها خارج گردید . آبهای راكد گوشه هـای زمین جمع آوری ، و نخلی كه در آن زمین بود بریده شد.

: محراب

در زمان پیامبر(ص) احتمالا محلی ساده سمت قبله وجود داشت به مرور زمان دگرگون شده و هر بار كه دیوار قبله را خراب می كردند و به مسجد نبوی توسعه می دادند این محراب عمقش بیشتر می شد تا اینكه در عمارت عثما ن در ســـال (24 هجری ) شكل مجوف به خود گرفت . اولین كسی كه محراب را در مسجد نبوی در زمان عمارت ولید درسال 91-88 بنا كرد عمر بن عبد العزیز بود . ، محراب رسول الله (ص) به طرف كعبه و در جهت غربی محراب واقع است  15 . ترتیب و تشكیل محرابها برحسب تاریخ ایجاد آن به پنج دوره تقسیم می شود: اولین و پیشرفته ترین آن در سال 24 هجری قمری ، یعنی درست در زمان عثمان بن عفان ساخته شد . دومین محراب در زمان عمروبن عاص در سال 53 هجری ساخته شد . سومین محراب در سال 65 هجری در مسجد نبوی (ص) شكل گرفت . چهارمین محراب در سال 79 هجری در عمارت عمروبن عاص یعنی روزهای فرمـــانداری عبدالعزیز بن مروان بوجود آمد پنجمین محراب در سال 90 هجری در مسجد نبوی احداث گردید .

 روضه النبی (ص) :

  از مكانهای بسیار مشهور است محدوده ای بین مقبره رسول اكرم (ص) و منبر آن حضرت كه به روضه النبی معروف است . و رســول خدا (ص) در باره آن فرموده است : « محدوده بین خانه و منبر من ، باغی از باغهای بهشت است »18. روضه النبی از اتاق و محل دفن آن حضرت آغاز شده تا محل منبر ادامه می یابد حدود 22 متر طول دارد و عرض آن طوری است كه خانه حضرت فاطمه (س) را در بر می گیرد . در باره این مــكان احــادیث زیادی نقل شده است از جمله اینكه : روضه النـــبی قطعه ای از خاك بهشت به حساب آمده است و نیز نوشته اند كه روضه النبی در آخرت به بهشت منتقل خواهد شد .عبادت و برگزاری نماز در این محل از چنان اهمیتی برخوردار است كه گفته اند اگر كــسی در این محل نماز بگزارد و یا عبادت كند ، مثل این است كه داخل یكی از باغهای بهشت رفته است .

، این مجموعه ، مختصری بود در شرح و چگونگی این جریان مهم تاریخی ؛ كه امیدواریم كه برای خوانندگان عزیز مفید واقع شود .

والسلام » »

منبع: ido.ir                                                                                                                                                                        
[ پنجشنبه 26 بهمن 1391 ] [ 01:44 ب.ظ ] [ محسن ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با سلام خدمت مسلمانان و نمازگزاران عزیز.

نماز چشمه ی جوشان معرفت است، نماز سكوی اعتلا وعروج انسان است، نمازپیام مكتب ستون دین وقله ی بالندگی است، نماز درس خاك طبعی وفروتنی وبریدن از منیت هاست، نماز كلاس درس وكتاب هستی است، نماز نیاز همیشه ی انسان به شكفتن است.

انشاءالله نماز هایتان مورد درگاه حق تعالی قرار گیرد.

« یا علی »
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :