تبلیغات
پل صراط

پل صراط
نماز جماعت پیروان من ، تجسم و نمایشی از صفوف فرشتگان است. پیامبر اکرم (ص) 
نویسنده سایت گیزمیز
تحلیل آمار سایت و وبلاگ
چن سالته؟
چقد به ارزش های دینی اعنقاد داری ؟صفحات جانبی

انسان درمسیر زندگی خویش لحظاتی شیرین و به یاد ماندنی را تجربه می كند كه شیرینی آن همیشه در كام و وجودش ماندگار است و از بین تمام این لحظات، شیرین ترین لحظات یك مؤمن واقعی لحظاتی است كه ...


انسان درمسیر زندگی خویش لحظاتی شیرین و به یاد ماندنی را تجربه می كند كه شیرینی آن همیشه در كام و وجودش ماندگار است از بین تمام این لحظات، شیرین ترین لحظات یك مؤمن واقعی لحظاتی است كه با خدای بی نیاز به خلوت نشسته و به راز و نیاز و عبادت با حضرت حق می پردازد.

 لحظه نماز با شكوه ترین لحظه  ارتباط انسان سرا پا نیاز به وجود مطلق بی نیازاست . در حقیقت آن لحظه نورانی فرصتی است طلایی كه خداوند مهربان برما منت نهاده و از سر لطف و محبتی كه به بندگانش دارد آن را در اختیار ما قرار داده تا در آن فرصت زیبا بتوانیم قلب و جان خود را از عالم طبیعت و خاك جدا نموده و روحمان را به عالم بالا پروازداده و در سایه این پرواز ملكوتی به جان خود جلا و صفا بخشیم.

نماز یاد و ذكر خداست. نماز تسلی بخش و آرامش گر دلهای مضطرب و خسته و مایه صفای باطن است. دراین میان در جامعه اسلامی  افرادی را می بینیم بویژه جوانان و نوجوانان  كه كم كم از نماز فاصله  گرفته و به جرگه غافلان در می آیند لذا بر خود فرض میدانم نگاهی  گذرا بر ویژگی های جوانان سپس وارد مقوله غفلت آنان از نمازشوم:

دربررسی نظرات و دیدگاههای روانشناسی به تعاریف متفاوتی از دوره جوانی و نوجوانی برمی خوریم. مجموع یافته های تعاریف نشان می دهد كه نوجوانی و جوانی از دیدگاه روانشناسان دوره هایی است كه فرد در آنها دارای جنبه های افراطی و اغراق آمیز درسلوك رفتار، توفان وفشارجسمانی، بحرانی ترین دوران زندگی، مرحله دگرگونی ژرف شخصیتی، نابسامانی در ساختار فیزیولوژیكی، بحران خود شناسی، مشكل اجتمایی شدن، مساله جنسی، بیماریهای روانی و مانند آنهاست .

 اسلام نیز این دوره را (سكرالشباب)تعبیر می كند كه بیانگر درهم بودن اندیشه ها و عقاید زمان قدرت نیروی بدنی شور وتوان و....می باشد. بنابراین عوامل  متعددی در باورمندی جوانان نقش بازدارنده اقامه نماز دارد  كه ناشی از چند عامل عمده  است كه مختصرا  به  آنها اشاره می كنیم:

1-  نقش منفی محیط خانواده مثل رفاه زدگی وتجدد، عدم هماهنگی گفتار وكردار بزرگسالان وبی توجهی والدین

2-       نقش منفی محیط آموزشی

3-       نقش منفی محیط اجتماعی (تسامح وتساهل درجامعه،بد حجابی و.....)

4-       نقش منفی مربیان دینی و پرورشی

5-     نقش منفی گروه همسالان .بسیاری از غفلتها از مسائل مذهبی ناشی از مجالست با افراد غافل میباشد به طوری كه گفته اند :نقش گروه همسالان آنقدر جدی است كه گاهی می توان اندیشه ای را واژگون كند وحتی در این افراد واعتقادات آنها اثر می گزارد  كه درروایت(الشهر علی خلیه القرینه )و چه بسیارند افرادی كه بر اثر مباشرتهای گروه دوستان به بیراهه وفساد كشانده شده اند

6-       نقش منفی رسانه های تبلیغاتی احزاب سیاسی (توسط شبكه های ماهواره ای و اینترنت)توسعه دامنه تاثیرگزاری مطبوعات وسینما ومشكلات اقتصادی وبروز اختلاف میان احزاب وتشكلهای سیاسی می تواند ارزشهای دینی و بنیانهای اعتقادی جامعه را تحت تاثیر قرار داده وآسیب پذیر سازد

7-       عدم آگاهی و بینش كافی از فرایض مذهبی ،بخصوص نماز

8-       سستی و تنبلی   

 

آسیب‌های ناشی از غفلت از نماز :

1- ابتلا به تنگی معیشت دردنیا : خداوند در سوره طه  آیه 124می فرماید (ومن اعرض عن ذكری فان له معیشه ضنكا)

منبع: ido.ir                                                                                                                                                 .

 

 
[ پنجشنبه 26 بهمن 1391 ] [ 05:45 ب.ظ ] [ محسن ]
نظرات
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با سلام خدمت مسلمانان و نمازگزاران عزیز.

نماز چشمه ی جوشان معرفت است، نماز سكوی اعتلا وعروج انسان است، نمازپیام مكتب ستون دین وقله ی بالندگی است، نماز درس خاك طبعی وفروتنی وبریدن از منیت هاست، نماز كلاس درس وكتاب هستی است، نماز نیاز همیشه ی انسان به شكفتن است.

انشاءالله نماز هایتان مورد درگاه حق تعالی قرار گیرد.

« یا علی »
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :